1. KLOSTERNEUBURGER ADVENTLAUF                                14.12.1997
10 km:
1.
Manfred Spies ATSV Ternitz
M30
1.
32:43
2.
Herbert Fojtlin UKS Wien
M20
1.
32:52
3.
Hermann Gruber ASKÖ Villach
M30
2.
33:02
4.
Michael Klapil LCC Wien
M30
3.
33:09
5.
Gerhard Guttmann HSV Horn
M20
2.
35:09
6.
Harald Dötzl Cricket Wien
M20
3.
36:37
7.
Rudolf Srb ULC Road Runners
M30
4.
36:39
8.
Fritz Oman ULC Road Runners
M40
1.
37:10
9.
Andreas Profous  
M30
5.
37:27
10.
Anton Dollezal ULC Road Runners
M30
6.
37:48
11.
Alfred Neumayr ÖAV Tri Tulln
M30
7.
38:13
12.
Joe Keim ULC Road Runners
M50
1.
38:15
13.
Robert Schmitt Cricket Wien
M50
2.
38:27
14.
Franz Weinhandl LC Quicky
M30
8.
38:27
15.
Kvetoslav Hana CZE
M60
1.
38:50
16.
Gerald Schupka Tyrolia
M50
3.
38:55
17.
Antal Molnar ULC Road Runners
M40
2.
39:34
18.
Rudolf Kreuz DTC Wien 21
M20
4.
39:54
19.
Michael Pranz ULC Road Runners
M30
9.
40:33
20.
Josef Vitek CZE
M50
4.
41:10
21.
Helmut Hummel ULC Road Runners
M30
10.
41:17
22.
Jindrich Tomisek CZE
M50
5.
41:18
23.
Tino Tögel ULC Road Runners
M20
5.
41:25
24.
Pascal Gard FRA
M30
11.
41:42
25.
Franz Schönangerer  
M30
12.
42:15
26.
Werner Pascher  
M30
13.
42:18
27.
Fred Ankner  
M60
2.
42:27
28.
Sylvain Bezac FRA
M20
6.
43:45
29.
Sabine Greipel ASKÖ Tri Kagran
W30
1.
43:48
30.
Josef Peinsipp  
M20
7.
43:59
31.
Susanne Undeutsch Cricket Wien
W40
1.
44:15
32.
Franz Trawniczek  
MJ
1.
44:26
33.
Günter Almer ASV Andlersdorf
M40
3.
44:40
34.
Elisabeth Schupka Tyrolia
W40
2.
44:43
35.
Christian Grünböck  
M30
14.
45:16
36.
Manfred Zillner  
M30
15.
45:23
37.
Andreas Nurscher ULC Road Runners
M30
16.
45:35
38.
Herbert Kratki ULC Road Runners
M50
6.
46:02
39.
Alice Liederer ULC Road Runners
W30
2.
46:14
40.
Peter Ganner  
M50
7.
46:23
41.
Felix Schinner  
M30
17.
47:07
42.
Ewald Judt LC Eurocard
M40
4.
47:22
43.
Gerald Jackwerth  
M40
5.
48:46
44.
Gunther Kalser  
M30
18.
48:54
45.
Thomas Ahammer  
M30
19.
48:57
46.
Gerald Dubowy  
M20
8.
49:21
47.
Johann Pöck  
M50
8.
50:25
48.
Tina Hadjiioannou-Wenz Tyrolia
W20
1.
50:29
49.
Monika Jelinek Cricket Wien
W50
1.
50:59
50.
Reinhart Fux ULC Road Runners
M50
9.
51:54
51.
Franz Paulus  
M40
6.
52:01
52.
Janez Jenko  
M60
3.
52:08
53.
Dieter Berghoffer  
M30
20.
53:10
54.
Hannes Fröhlich  
M30
21.
53:15
55.
Manfred Meyer  
M20
9.
55:29
56.
Rudolf Hörweg ULC Road Runners
M50
10.
56:10
57.
Monika Peham  
W40
3.
57:19
58.
Ludwig Ruzicka  
M40
7.
60:36
59.
Daniela Eglhofer  
W30
3.
64:30